Blog

اینترنت ۱۰۰مگابیتی با فیبرنوری

معاون وزیر ارتباطات گفت: متوسط سرعت اینترنت در کشور به ۵ مگابیت بر ثانیه رسیده است و تا چهار سال دیگر کاربران ایرانی به اینترنت ۲۰ مگابیتی دسترسی خواهند داشت.

برات قنبری در گفتگو با خبرنگار مهر، اولویت برنامه های وزارت ارتباطات در سال جاری را تحقق بخشی اهداف برنامه ششم توسعه عنوان کرد و گفت: با تکمیل شبکه ملی اطلاعات سرعت دسترسی کاربران تا سال ۱۴۰۰ به ۲۰ مگابیت بر ثانیه می رسد.

Read More

تفاوت فیبرهای نوری Multimode و Single Mode

تقریبا دیگر در هیچ شبکه بزرگی نمی توانید بدون استفاده از زیرساختارهای فیبرنوری شبکه را پیاده سازی کنید ، با گذشت هر سال فیبرهای نوری ثابت می کنند که آینده شبکه ها در دست آنهاست. شبکه های فیبر نوری امروزه در زیرساخت های مخابراتی به صورت گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرند اما هنوز استفاده از آنها در شبکه های کوچک چندان مرسوم نیست. فیبر نوری همانطور که از نامش هم پیداست فیبری است که نور را انتقال می دهد ، این فیبر در واقع همان شیشه است با شفافیت بسیار بالا ، گفته می شود اگر از شیشه ای که در فیبر نوری استفاده شده است یک دریاچه به عمق ۴۰۰ متر ایجاد کنیم ، آنقدر شفاف است که انتهای دریاچه به وضوع دیده می شود 

Read More

فیبر نوری به منازل

پروژه رساندن فیبر نوری به منازل و جایگزینی آن با کابل مسی با توجه به افزایش سرعت ارتباطات اینترنتی، در سال‌های اخیر مورد توجه مسوولان وزارت ارتباطات قرار گرفته و اگرچه در ابتدا اپراتور چهارمی به عنوان مجری این پروژه در نظر گرفته شده بود اما با توجه به مشکلاتی با تاخیر روبه‌رو شده و هنوز به مرحله اجرای کامل نرسیده است.

به گزارش ایسنا، با اجرای پروژه «فیبر نوری به منازل»، به جای کابل مسی، فیبر نوری به کاربران خانگی، ادارات و موسسات ارائه می‌شود. طرح اتصال فیبر نوری که سرعت ارتباط را در حد چشمگیری افزایش می‌دهد، در کشورهای مختلف دنیا انجام شده است. اما جایگزینی فیبرنوری به جای کابل مسی زمانی مقرون به صرفه خواهد بود که محتوای دیجیتال بسیار زیادی برروی شبکه‌ها تعریف شود و کاربران نیاز به داشتن سرعت بالا را احساس کنند.

Read More

انجام مفصل بندی و فیوژن فیبرنوری – پروژه کنترل ترافیک تهران

پروژه کنترل ترافیک تهران

پیاده کردن نقشه کابل کشی فیبرنوری و انجام مفصل بندی و فیوژن فیبرنوری در کافوهای نصب شده در سطح تهران جهت بستر سازی فیبر نوری دوربین های مداربسته طراحی شده در منطقه.

فیوژن در پتچ پنل های نصب شده در کافو.

مفصل بندی فیبر نوری در چاله مفصل ها

تست او تی دی ار فیبرنوری

FTTH

شبکه های Fiber-to-the-home برای ارایه سرویس های broadband به کاربران نهایی ازطریق فیبر طراحی شده اند. شبکه برای فراهم کردن امکان توزیع سرویس های ارتباطی ، شامل زیرساخت فیبر passive و تجهیزات active می باشد.

شرکت پرتو افشان پژواک که به طور تخصصی در مورد شبکه های مبتنی بر فیبر نوری فعالیت می کند و از فاکتورهای کمی و کیفی لازم جهت ارائه هرچه بهتر خدمات و محصولات خود به بازار هدفش برخوردار است, طیف کاملی از محصولات و انجام پروژه های مربوط به شبکه های FTTH را ارائه می دهد.

نصب OCDF

نصب OCDF به عنوان رابط بین سوئیچ های دارای پورت فیبر نوری و کابل فیبر نوری استفاده می شود. آداپتور های فیببر نوری، کابل فیبر نوری، و پیکتل های فیبر نوری در موقعیت های تعیین شده شان داخلOCDF فیبر نوری قرار می گیرند و نقش مهمی در دسترسی های بعدی به کابل فیبر نوری و توسعه های بعدی دارد. نوعOCDF بسته به موقعیت و مشخصات رک و دسترسی به سوئیچ فیبر نوری تفاوت می کند و اینکه از چه نوع OCDF ای استفاده شود اهمیت دارد. OCDF دارای انواع RACK MOUNT, WALL MOUNT و ایستاده می باشد که هر کدام از این سه نوع دارای انواع مختلف می باشد که طراح بسته به موقعیت قرار گیری کابل و سوئچ فیبر نوری و پچ کرد نوع OCDF را تعیین می کند.

تست فلوک فیبرنوری

از ویژگی های دستگاه تست فلوک فیبرنوری DTX 1800 میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

-سرعت تست بالا(۶تا ۹ ثانیه برای خطوط CAT6و ۱۲ ثانیه برای خطوط فیبر نوری)

-امکان خطایابی پیشرفته با قابلیت تشخیص موقعیت ودلایل احتمالی آن

-قابلیت نشان دادن متراژ دقیق فاصله پریزهای شبکه تا سوئیچ (متراژ دقیق کابل های استفاده شده در یک شبکه را نمایش میدهد.)

-توانایی تست خطوط CAT5،CAT5E،CAT6،CAT6Eکلاس های ISO C/D/E/F

-قابلیت تست با فرکانس ۹۰۰MHZبرای خطوط اینترنت CATVوG10class

-ارائه گراف رنگی جهت مشخص شدن دقیق تمام افت طول مسیر و پیچ و تاب هایی که به وجود آمده و شناسه دار کردن هر نود با مشخصات کامل متراژ دقیق کابل و نحوه اتصال و سربلندی کیستون و پچ پنل.

در این راستا شرکت پرتو افشان پژواک آمادگی خود را جهت همکاری در انجام تست به وسیله دستگاه تست فلوک فیبرنوری DTX1800 با کلیه ادارات, موسسات و همکاران محترم اعلام میدارد.

 

فیوژن فیبرنوری

تولید کنندگان کابل های فیبر نوری، این کابل ها را در اندازه های مشخص و محدودی تولید می کنند به همین علت در زمان نیاز به طول بیشتر، مجبور به اتصال ( فیوژن فیبر نوری ) چند کابل فیبر نوری به هم تا رسیدن به طول مورد نظر می باشیم. که این اتصال بیشتر در ورودی ساختمان، محفظه های کابل کشی، کوپلر و هر نقطه واسطه بین فرستنده و گیرنده صورت میگیرد. همچنین در زمان قطع شدن قسمتی از کابل به دلایل مختلف نظیر حفاری نیاز به اتصال محل قطع شدگی کابل می باشد.

حفاری کابل فیبرنوری

روال معمول حفاری کابل فیبرنوری شامل وارد زیر میشود:

۱-رعایت نکات ایمنی جهت شروع عملیات پیمانکاری فیبر نوری پس از هماهنگی با شهرداری وسایر ارگانهای خدمات شهری و بین شهری – رعایت کلیه موارد ایمنی از قبیل نصب علائم حفاری حائز اهمیت بوده وبکارگیری وسائل ایمنی مانند کلاه- دستکش- کفش و غیره جهت استفاده برای کارکنان الزامی است.

۲-برخورد با موانع در مسیرهای داخل شهر چنانچه کابل در امتداد کابل برق،لوله آب وغیره قرار گیردحداقل فاصله ۳۰cm از آنها رعایت گردیده واگر بطور متقاطع قرار گیرد حداقل بفاصله ۲۰cm از زیر مانع عبور میکند.در جاده ها در حالت موازی حداقل فاصله ۱m ودر حالت متقاطع حداقل در فاصله نیم متری از زیر مانع عبور کند.

۳-حفاری : فاصله کابل فیبر نوری از دیوار در داخل شهر ۱۰۰cm وچنانچه امکانات محل اجازه ندهد با نظر ناظر در جهت کاهش فاصله با دیوار با درج فاصله در نقشه قابل تغییرا ست.در جاده و خارج از آن در محدوده شهری مسیر کانال در یک متری داخل حریم اعلام شده وزارت راه باشد. عمق حفاری در شهر وجاده ها ۱۵۰cm واگر شرایط و امکانات محل اجازه ندهد با نظر ناظر در عمق های کمتر با استفاده از حفاظ مکانیکی امکان پذیر میباشد.

۴-زیر سازی : پس از حفاری بطور یکنواخت کف کانال را ماسه ریخته و میکوبیم بطوریکه عمق یا ارتفاع آن ۱۰cm باشد.

۵-استقرار کابل در محل حفاری : قرقره کابل را طوری قرار داده کا در هنگام کابلکشی فیبر نوری ، کابل بظور مستقیم در کانال قرار گیرد درکف کانال از قرقره های متحرک استفاده میشود (برای جلوگیری از صدمه دیدن کابل )

۶- ماسه ریزی : ۲۰cm ماسه نرم روی کابل ریخته و میکوبیم.سپس حدود ۴۰Cm خاک معمولی وبدون سنگ روی ماسه میریزیم.

۷- نوار اخطار : جهت جلوگیری از صدمه دیدن کابل بدلیل حفاری مجدد نوار زرد رنگ اخطاربه عرض ۳۰cm را در سرتاسر کانال وبفاصله ۶۰cm روی فیبرنوری قرار میدهیم.

۸-پر کردن و خاکریزی محل حفاری : پر کردن کانال با همان خاکهای کانال بصورت لایه لایه انجام میشود یعنی یک لایه خاک به ارتفاع ۱۵cm ریخته شده کوبیده نشده وسپس لایه بعد را میریزیم.

۹-پاکسازی محل : بعد از اتمام کابلکشی کلیه مواد زایل به بیرون ازشهرحمل میشود.

۱۰-نصب تیرکهای شناسایی : در مسیر کابلکشی مستقیم بفاصله هر ۲۵۰m یک عدد تیرک شناسایی که نشاندهنده شرکت مخابرات است نصب میگردد. درابتدا وانتهای تغییرمسیرها بدون درنظرگرفتن فاصله ۲۵۰m یک عدد تیرک شناسایی نصب میگردد. در محل مفصلها نیز دو عدد تیرک بفاصله۶m از هم نصب ،بطوریکه مفصل دروسط این فاصله قرارگیرد.

تست او تی دی ار

دستگاه تست او تی دی ار یک سری پالس های نوری را به داخل شبکه فیبری تزریق می نماید و همچنین انتهای شبکه فیبر نوری را از طریق شکست نوری تشخیص می دهد. این دستگاه از این طریق می تواند امپدانس کابل در حال تست را اندازه گیری نماید ، توان پالس های بازگشتی محاسبه می شوند و جمع می شوند و به صورت بازه ای از زمان در طول فیبر نوری برای ما به صورت نمودار ترسیم می شوند . از طریق یک دستگاه OTDR می شود طول و تضعیف یک فیبر نوری (شامل تکه های فیوژن شده و سر کابل ها )را محاسبه کرد. از طریق یک دستگاه OTDR می شود ایرادات ، از قبیل پارگی ها ، و تلفات توان فیبر را دید و محل آن را مشخص کرد .

اگر شما یک شبکه بیرونی در یک مسافت طولانی را نصب کرده باشید یا مفصلهایی بین کابلها داشته باشید شما باید یک تست OTDR برای چک کردن فیبر و درستی مفصلهای موجود انجام دهید.OTDR می تواند مفصل ها را بعد از اجرا ببیند و درستی عملکرد آن را تایید نماید. آن همچنین میتواند مسائل ناشی از نصب نادرست کابل ها را پیدا نماید. اگر شما بعد از قطع شدن کابل می خواهید اقدام به ترمیم کنید، تست OTDR به شما کمک می کند که محل قطع شدگی کابل را پیدا کنید و همچنین کیفیت نصب مفصل بر روی کابل را نیز تایید نمایید. در کابل فیبر نوری سینگل مود که از اتصال کانکتور آنها اطمینانی نیست، OTDR براحتی می تواند اتصالات بد را تشخیص دهد.